Hurdagene 2025: Et skikkelig bransjetreff

Det ble publikumsrekord og tidenes bransjetreff på Hurdagene 19. og 20. september. Kø på E6 skapte overskrifter da over 4000 besøkende fant veien til Norges største skogsmaskinmesse som avholdes hvert fjerde år i Hurdal.

Se bildegalleri nederst i saken

Per Almqvist i Mathiesen Eidsvold Værk er medarrangør sammen med Skog­selskapet. Han åpnet Hurdagene sammen med Line Henriette Holten, styreleder i Skogselskapet. 

På åpningen benyttet Almqvist anledningen til å minne om hvordan messa hadde utviklet seg siden første gangen i 1991. – Da hogde noen få hogstmaskiner flere hundre kubikkmeter virke i løpet av dagene for å demonstrere for publikum som måtte gå lange strekk og busses rundt. I dag har messen blitt mer kompakt og effektiv – med flere utstillere på mindre areal som gjør den mer besøkervennlig. Så har vi også langt flere besøkende. Her stiftes bekjentskap, det skrives lister, avtaler og kontrakter. Dessuten møter barn og unge maskiner og næringen noe som forhåpentlig gir økt rekruttering. Hurdagene har blitt en viktig møteplass for den praktiske og utøvende skognæringen, sa Almqvist til de oppmøtte som stod ved inngangen og ventet klokka ni fredag morgen. Så ønsket Line Henriette Holten alle velkommen, og sammen sagde de over en liten trestamme for å erklære Hurdagene 2025 for åpnet.  

Foro: Jørn Hindklev

Inne på Eidvold Værks skistadion og i skogene rundt hadde over 60 utstillere rigget seg til med alt fra store til små maskiner, telt og bålpanner. Det var røde Komatsu-maskiner, blå Rottne og grå og gule Ponsse. Det var småsagbruk, og kleskolleksjoner som reklamerte for H-serien til John Deere og for Stihl motorsager. En gammel vedkløyver fra Norsk motorhistorisk museum på Stange demonstrerte hvordan maskin og mek var i gamle dager. Hos Espegard like ved viste unge oppfinn­somme gutter frem et nytt og effektivt pakkestativ for vedsekker med fem i slengen.  

Foto: Line Dahle

Taubanemiljøet var godt representert, både med T-vinsj og den nye Syncrofalk banen fra Østerrike som skal gå hos Valdres Skog i Bagn. De østerrikske leverandørene fra Mayr-Melnhof hadde stilt mannsterke opp. Like ved viste Skogservice frem både små og store maskiner. Flere opplever større interesse for de små skogsmaskinene siste tiden med økt tynningskaktivitet på grunn av gode massevirkepriser, men også økt interesse for lukkede hogster og småflatehogst og mer søkelys på sporskader. I tillegg til Skogservice var også Terri og Antons Timber med Alstor representert med mindre maskiner.  

Foto: Line Venn
Foto: Line Venn
Foro: Jørn Hindklev
Foto: Line Venn

På fredagen var aktørene i næringen på plass, entreprenører, skogsmaskinførere, skogeiere og ikke minst elever fra videregående skoler og studenter som studerer skogfaget. Nærmere 300 ungdommer meldte seg da de fikk tilbudet. Det var fem ganger så mange som sist. Ungdommen fikk også med seg en quiz ute i løypa, slik at de hadde relevante spørsmål å stille på de større standene.  

Rekruttering. Jesper og Sondre fra Hurdal på en Terri skogsmaskin. Foto: Line Venn

Lørdagen var familiedag. Da kom barnefamilier fra Eidsvold og omegn med flere. Og blide unger satt i hver hogstmaskin oppe i skogen. Nede på stadion raste motorsagene, da landslaget i motorsagtevling satte i gang med landslagssjef Halvor Garaas som kommentator. Sverdsnuing, kapping og kvisting ble håndtert på rekordtid. Laget kom på femte plass i VM i Østerrike i 2020 og trener nå til nytt VM i Slovenia i mars neste år.  

I den andre enden av stadion foregikk lassbærermesterskapet i regi av MEF. Her fikk deltagerne bryne seg på fingerpissfølelse med lassbærerkranføring. Norgesmester i lassbærerkjøring 2025 ble Simen Sletten Nilsen. 

Halvor Garaas er landslagssjef for de tre som deltar i VM i timber sport og her speaker på tevlinga på Hurdagene. Foto: Jørn Hindklev

På sletta hadde også Skogselskapet stand med slagordet; «Er du fake eller hel ved». Og Norsk Skogbruk hadde messetilbud på abonnement med oppstartspremier og utlodning av en motorsag. Særlig lommelerkene var populære.  

Foto: Line Venn
Line Nybakken holder foredrag om klimaendringer og vannhusholdning i gran. Foto: Line Venn

Skogkurs, NMBU og Nibio holdt fagkurs. Blant annet snakket Axel Granhus på Nibio om lukket hogst i praksis, Line Nybakken på NMBU fortalte om tørkestress-undersøkelsene sine og klimaendringenes påvirkning på skogen, mens Håvard Midtskogen holdt minikurs i ungskogpleie for Skogkurs. Nibio hadde også med plantedrone.  

Det var i det hele tatt umulig å ikke finne noe for enhver smak for de som hadde tatt veien til Hurdagene i år, hvis de var interessert i skogbruk. Slik oppsummerte Almqvist i Mathiesen Eidvold Værk det også: – Utstillerne var spesielt fornøyde, fordi de utelukkende traff målgruppa si – alle besøkende var der fordi de var interessert i skogbruk. Karl Henrik Berke i Skogselskapet var pytt og panne i organiseringa og kunne fornøyd kon­statere at det aller meste gikk etter planen. 


Bildegalleri

Mange stod klare klokka ni til åpningen. Foto: Line Venn
Alstor leverer små hogstmaskiner og lassbærere godt egnet til tynning og smidige drifter. Små maskiner er blitt mer populært med lukkete hogster og mer skånsomme drifter. Her vurderer skogeier Jan Erik Kirkeby (t.v) og sønnen Markus (midten) fra Båstad å investere for å drive egen skog. Selger Robert Svenson (t.h) fra Alstor i Sverige er på plass for den norske leverandøren Antons Timber. Maskinen kan bytte hender for rundt 1,3 millioner kroner. Foto: Line Venn
Halvor Garaas er landslagssjef for de tre som deltar i VM i timber sport og her speaker på tevlinga på Hurdagene.
Motorsagtevling. Deltagerne Ole Harald Løvenskiold Kveseth, Per Håkon Greni Dystland og Pål Agnar Tveitan.
Foto: Jørn Hindklev
Lilleseth kjetting viste fram sine produkter. Foto: Astri Kløvstad
Foto: Line Dahle
Familiedag på Ponsse-standen. Foto: Line Venn
Foto: Line Dahle
Rottnemaskiner på Skogteknikks stand. Foto: Line Venn
Foto: Line Dahle
Det var mye folk på standen til John Deere. Foto: Jørn Hindklev
Standen til John Deere. Foto: Line Dahle
Foto: Line Dahle
Midflex markbereder. Foto: Line Dahle
Foto: Line Dahle
Foto: Astri Kløvstad
Erik Øverbø i Komatsu har vært med sidErik Øverbø i Komatsu har vært med siden første Hurdagene i 1991. Da husker han to maskiner i skogen, noen stubber og kaffekanner. Han konstaterer at messen har utviklet seg – til det bedre. Foto: Line Venn
Simulatoren til Komatsu var populær. Foto: Jørn Hindklev
Koppom Maskin. Foto: Line Dahle
Foto: Line Dahle
T-vinsj ble demonstrert på standen til Frivik. Foto: Jørn Hindklev
Syncrofalk taubane fra Mayr Mehlnof ble vist fram på Hurdagene. Banen er levert til Valdres Skog. Foto: Jørn Hindklev
Foto: Line Dahle
Foto: Line Dahle
Skogservice hadde en stor stand. Foto: Jørn Hindklev
Foto: Line Dahle
Foto: Line Dahle
Foto: Line Dahle
Foto: Line Dahle
Foto: Line Dahle
Foto: Line Dahle
Foto: Line Dahle
Foto: Line Dahle
Foto: Line Dahle
Stihls stand med både sager og verneutstyr. Foto: Jørn Hindklev
Foto: Line Dahle
Foto: Line Dahle
De som ikke hadde maskiner hadde telt på skistadion.
Carl Petter Vik Haugen fra Møre og Romsdal ble ny abonnent og vant motorsaga Norsk Skogbruk loddet ut. Foto: Line Venn
Maskinentreprenørenes forbund arrangerte NM i lassbærerkjøring for både lærlinger og profesjonelle maskinførere. Her er Mathilde Granli som er lærling hos Holth Skogsdrift ferdig med å stable klosser. Foto: Astri Kløvstad
Sjølveste sjefen i MEF, Julie Brodtkorb, sto for premieutdelingen da vinnerne i Lassbærer-NM var kåret. De som kom på pallen var f.v.: Jonas Holmbro (3. plass), Simen Sletten Nilsen (1. plass) og Kristian Ryntveit (2. plass) i proffklassen, og Martin Næve (2. plass), Per Håkon Greni Dystland (1. plass) og Eivind Bergene (3. plass) i lærlingeklassen. Foto: Astri Kløvstad

Skroll til toppen